Obul.net ile gündeme dair son haber ve blogları bir arada bulabileceğiniz bir yer Siteyi ingilizce içerikler ile kullanabilirsiniz bunun için Buraya tıklayn ve başlayın !

Apple, iOS 18'in yapay zeka özelliklerini yalnızca yeni modellere sunacak

1 gün önce 17

Apple'ın iPhone 16 serisi ve sonrası için geliştirdiği çeşitli yapay zeka özelliklerinin, iOS 18 güncellemesiyle eski modellere de ulaşması bekleniyordu. Ancak Mark Gurman, ileri düzey yapay zeka özelliklerinin yalnızca iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max'e sunulacağını açıkladı.

Mark Gurman'ın açıklamalarına göre, iOS 18'in temel yapay zeka işlevleri cihaz üzerinde çalışabilecek, ancak daha gelişmiş özellikler daha fazla işlem kapasitesi gerektirecek ve Apple’ın sunucularına dayanacak. Apple, ileri düzey yapay zeka işlevlerini çalıştırmak için sunucularına kendi M serisi çiplerini yerleştirmeyi planlıyor. Bu, daha eski modellere bulut tabanlı yapay zeka özelliklerinin sunulmamasının mevcut altyapı kısıtlamalarından kaynaklanabileceğini gösteriyor. Samsung ve Google da birçok ileri düzey yapay zeka özelliğini yeni modellere özel tutuyor.

iOS 18'in, bildirim özetleme (Greymatter Catch Up adı verilen), görüntülerden nesne kaldırma, konuşma-metne dönüştürme ve özetleme yeteneğine sahip yenilenmiş bir notlar uygulaması gibi yapay zeka özelliklerini içermesi bekleniyor. Ayrıca Siri'ye, belirli bir belgeyi açma, e-postayı silme, makaleyi özetleme gibi yeni yetenekler ekleniyor.

Metin tabanlı çoğu yapay zeka özelliği, cihaz üzerinde çalışabilen temel özellikler olarak sınıflandırılabilir. Bu nedenle iPhone 11 serisi ve üstü, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone SE (2. ve 3. nesil) gibi iOS 18'e uygun olan daha yeni iPhone modelleri bu özellikleri alabilir. Ancak, hangi özelliklerin cihaz üzerinde çalışacağı henüz net değil. Ayrıca, iPhone 15 Pro modelleri ve sonrası bazı cihaz üzerinde çalışabilen yapay zeka işlevlerini destekleyebilirken, eski modeller ve A16 Bionic işlemcili iPhone 15 modelleri bu özelliklere sahip olmayabilir.

iPadOS 18 ve macOS 15 de bazı yapay zeka özelliklerine kavuşacak. Gurman'a göre, macOS ve iPadOS cihazlarının en az M1 çipine veya daha yeni bir versiyona sahip olması gerekecek. Bu nedenle, Intel işlemcili Mac cihazları bu özellikleri alamayacak. Intel çipler ve eski iPhone modellerindeki Bionic çipler, cihaz üzerindeki büyük dil modellerini çalıştırmak için gerekli olan yeterli NPU’ya sahip değil.

Özetle, iOS 18 ile gelecek yapay zeka özellikleri, daha yeni ve güçlü cihazlara odaklanmış durumda. Apple, mevcut altyapısını geliştirdikçe bu özelliklerin daha geniş bir cihaza yayılması beklenebilir, ancak şu an için en ileri özellikler en yeni modellere özel kalacak.

Kaynak Bağlantı